Pedagog, psycholog i logopeda

Zabawy logopedyczne

Zabawy, które usprawnią ruchomość języka:

ZABAWY PANA JĘZORKA

- Pan Jęzorek jest wielkim czyściochem. Codziennie maluje sufit w swoim domu. Przesuwaj język po podniebieniu górnym najpierw wprzód i w tył, potem maluj kropki, kreski, kwadraciki, kółeczka, kwiatki, misia, pieska... wszystko, na co masz ochotę.

- Po malowaniu jest straszny bałagan. Jęzorek wymiata śmieci z podłogi. Przesuwaj język po podniebieniu dolnym, nie „wychodź” poza zęby.

- Pan Jęzorek skacze z sufitu, wydając przy tym charakterystyczny odgłos kląskania.

- Śniadanie Jęzorka - przytrzymywanie czubkiem języka przy podniebieniu czekolady, pastylek pudrowych, cukierków halls (z wgłębieniem w środku) itp.

Zlizywanie wafli, herbatników, czekolady itp. z podniebienia przy szeroko otwartych ustach.

- Przejażdżka windą - otwórz szeroko buzię, poruszaj językiem tak, jakby jeździł windą - w górę, w dół.

- Upiększanie mieszkania – Pan Jęzorek wbija gwoździe w ścianę. Spróbuj zamienić język w młotek i uderzaj o dziąsła tuż za górnymi zębami, naśladując wbijanie gwoździa.

- Jęzorek w wesołym miasteczku. Karuzela - Włóż język między wargi a dziąsła i zakręć nim raz w prawą, raz w lewą stronę.

Huśtawka - wypychaj policzki językiem, raz z prawej raz z lewej strony.

- Spacer - otwórz szeroko usta i spróbuj wyciągnąć język do przodu jak najdalej – Jęzorek oddala się . Uwaga deszcz! Jęzorek ucieka do domu chowa się w głębi buzi, blisko gardła.

- Jęzorek jest zmęczony - idzie spać.

Kładzie się do łóżka – przyklej go do podniebienia górnego, złącz zęby, skrzyżuj nogi w kostkach, spleć ręce (pozycja Dennisona), odpoczywaj.