Pedagog, psycholog i logopeda

Zasady pracy logopedycznej

ZASADY PRACY Z DZIECKIEM Z WADĄ WYMOWY

WSKAZÓWKI DLA RODZICÓW I NAUCZYCIELI

1. Zajęcia usprawniające umiejętność porozumiewania się powinny być dla dziecka przyjemnością.

2. Cel zabawy powinien być w miarę możliwości konsekwentnie realizowany.

3. Ćwiczenia z dzieckiem zawierają szereg zadań. Należy dobierać je tak, aby nie były zbyt trudne, bo zniechęcą dziecko do dalszej pracy, nie mogą też być zbyt łatwe, ponieważ staną się nudne.

4. Czas trwania zajęć powinien być dostosowany do wydolności i wieku dziecka. Z dziećmi młodszymi ćwiczenia trwają krótko, ale za to należy powtarzać po kilka razy
     w ciągu dnia. Podobnie jest w przypadku dzieci, które słabo koncentrują uwagę, są nadpobudliwe.

5. Praca z dzieckiem wymaga systematyczności i wytrwałości. Gdy ćwiczenia będą prowadzone codziennie i według kolejności ustalonej przez logopedę, wkrótce przyniosą oczekiwane efekty.

6. Oprócz wielu różnych pomocy: zabawek, obrazków, loteryjek, książeczek, gier, itp.,
    w miejscu ćwiczeń logopedycznych powinno znajdować się lustro, w którym dziecko będzie mogło obserwować twarz swoją i osoby prowadzącej zajęcia.

7. Mowa osób pracujących z dziećmi powinna być poprawna . Do dziecka należy mówić wolno, dokładnie i wyraźnie. Trzeba koniecznie zaniechać sztucznego spieszczania wyrazów i używania tzw. języka dziecięcego. Unikać nadmiernej krytyki, pokpiwania, żartowania.

8. Chwalić nawet za drobne osiągnięcia w nauce mowy.

9. Należy być elastycznym w swoich działaniach, pamiętając jednakże o tym, że zabawy
    z dzieckiem mają charakter celowy.

LITERATURA:

KOZŁOWSKA K. „Pomagamy dzieciom z zaburzeniami mowy” Wyd. Ped. ZNP, KIELCE 1996,

MARASZ K. „Poradnik logopedyczny dla nauczycieli i rodziców”, ZDN. TORUŃ 1994.