Pedagog, psycholog i logopeda

Kiedy do logopedy

KIEDY DO LOGOPEDY?

Mamo, Tato, idź z dzieckiem do logopedy, gdy:

• W wieku dwóch lat mówi tylko pojedyncze wyrazy.

• Niepokoją cię zmiany anatomiczne w budowie narządów mowy lub masz wątpliwości czy dziecko dobrze słyszy.

• Podczas mówienia wsuwa język między zęby. Niestety, na każdym etapie wiekowym jest to wada, z tego się nie wyrasta! Im dłużej zwlekasz, tym bardziej wada się utrwala.

• Dziecko zamienia głoski dźwięczne na bezdźwięczne: d na t (np. zamiast domek mówi tomek) w na f (zamiast woda mówi fota) g na k (zamiast gęś mówi kęś) b na p (zamiast buda mówi puta).

• Zaczęło wymawiać głoskę r gardłowo.

• Twoja pociecha mówi przez nos.

• Nie wymawia którejkolwiek z samogłosek ustnych (a, o, u, e, i, y) pod koniec trzeciego roku życia.

• Zbyt długo (w wieku 5 lat) zniekształca głoski sz ż cz dż.

• Zacina się. W wieku przedszkolnym rozwój myślenia i zasób słownictwa biernego (czyli tego co dziecko rozumie) rozwija się szybciej niż jego umiejętności wypowiadania swoich myśli. Może to powodować rozwojową niepłynność mowy. Jeśli zauważysz u swojego dziecka lekkie zacinanie, powtarzanie sylab, nie wpadaj w panikę. Niemal wszystkie dzieci z tego wyrastają. Jeśli jednak problem będzie się nasilał, potrzebna jest szybka konsultacja ze specjalistą.

• Możesz zjawić się u logopedy z dzieckiem w każdym wieku, jeśli uznasz, że jest Wam to potrzebne.