Pedagog, psycholog i logopeda

Poradnik dla uczniów

PRZEMOC

W szkole możesz spotkać 3 rodzaje przemocy:

Przemoc fizyczna:

• bicie

• kopanie

• opluwanie

• szarpanie

• niszczenie rzeczy

• zamykanie w pomieszczeniu

• wyłudzanie pieniędzy

• okradanie

Przemoc słowna:

• przezywanie

• wyśmiewanie

• grożenie

• obgadywanie

• poniżanie

• szantażowanie

Istnieje też

Przemoc bez słów i kontaktu fizycznego:

• wrogie miny i gesty (może to być kciuk skierowany w dół; zatykanie nosa, kiedy dana osoba jest obok),

• izolowanie (nie dopuszczanie kogoś do zabaw, rozmów, czasem rano ustala się, że do danej osoby nikt się nie odezwie, nikt z nią nie usiądzie.

Wyśmiewanie i izololowanie mogą być czasem bardziej bolesne, niż bicie, chociaż wiele osób nie pokazuje, że cierpi.

PRZEMOC TO NIESPRAWIEDLIWOŚĆ, KRZYWDA I CIERPIENIE INNEJ OSOBY!

Warto, abyś wiedział:

• Nie jesteś winien, że cię to spotyka. Nikt nie zasługuje na takie traktowanie.
    I nikt nie ma prawa cię tak traktować.

• Nie jesteś jedyny. To przydarza się wielu dzieciom.

• Nie jesteś skazany na przemoc. Przemoc można powstrzymać.

POWIEDZ O TYM

Jeśli wykorzystałeś różne rodzaje i sposoby obrony, a sprawcy ciągle ci dokuczają – koniecznie powiedz o tym dorosłym (rodzicom, komuś bliskiemu, wychowawcy, nauczycielowi). Potrzebujesz ich pomocy. Im szybciej to zrobisz, tym szybciej przemoc się może skończyć.

PAMIĘTAJ:

• Informowanie dorosłych nie jest żadnym donoszeniem na kolegów, ale szukaniem pomocy.

• Nie jesteś skarżypytą, walczysz o bezpieczeństwo w szkole.

• Jeśli nikomu o tym nie mówisz – krzywdzisz siebie i chronisz sprawców.

JAK SZUKAĆ POMOCY

• Spisz w zeszycie wszystkie sytuacje, w których stosowano wobec ciebie przemoc.

• Wybierz dorosłą osobę, do której masz zaufanie (mama, tata, wychowawca, pedagog szkolny, ulubiony nauczyciel, ktoś z dyrekcji...).

• Poproś ją o rozmowę na osobności, bez świadków (w domu, w sali lekcyjnej, w pokoju pedagoga).

• Opowiedz o konkretnych sytuacjach, które ci się przydarzają. Opisz swoje uczucia, np. że jest ci przykro, żle, że nie możesz już tego dłużej znosić. Jeśli jest to wychowawczyni, możesz ją poprosić, aby nie rozwiązywała tego problemu przy całej klasie, albo nie ujawniała twojego nazwiska. Czasem jednak wychowawca będzie potrzebował twojej pomocy – łatwiej mu będzie podjąć różne działania.

• Poszukaj następnej osoby, jeśli ta pierwsza ci nie pomogła. Nie zniechęcaj się po nieudanej próbie. Znajdź kogoś innego.