PROCEDURY OPIEKI LOGOPEDYCZNEJ W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 66
1. Opieką logopedyczną obejmowane są dzieci od klasy 0 do 6 , zakwalifikowane do zajęć przez logopedę w wyniku badań przesiewowych lub zgłoszone przez rodziców, wychowawców, nauczycieli.
2. Zajęcia nie mają charakteru obligatoryjnych - na pisemny wniosek rodzica, opiekuna dziecko może zostać skreślone z listy uczestniczących w w/w.
3. Zajęcia są bezpłatne.
4. Lista dzieci wyselekcjonowanych podczas badań przesiewowych znajduje się u logopedy i u wychowawców poszczególnych klas.
5. Ćwiczenia odbywają się wg grafiku 1 raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie indywidualnie lub w 2-4 osobowych grupach /decyduje o tym logopeda, mając na uwadze rodzaj zaburzeń i możliwości psychofizyczne ucznia/. W zajęciach indywidualnych może uczestniczyć rodzic lub opiekun.
6. O zakończeniu procesu terapii decyduje logopeda, stwierdzając skorygowanie zaburzeń mowy lub rodzic w dowolnym momencie, składając pisemne oświadczenie. Logopeda nie podejmuje się prowadzenia terapii logopedycznej, jeśli rodzice nie nawiązali kontaktu i nie udzielili wywiadu logopedycznego.
7. Rodzice/opiekunowie zobowiązani są do wyposażenia dziecka w zeszyt, w którym zamieszczane będą materiały do utrwalania oraz inne istotne informacje.
8. Zeszyt powinien być przynoszony do szkoły na zajęcia. W pozostałe dni powinien być w domu i służyć codziennym ćwiczeniom. Zeszyt pełni także funkcję informacyjną. Rodzice/opiekunowie mogą za jego pośrednictwem przekazywać pytania czy uwagi do logopedy.
9. Dzieci, które w dniu logoterapii nie mają zeszytu, do kolejnego spotkania zobowiązane są do utrwalania materiału z poprzednich zajęć oraz nowego dołączonego na kartach pracy.
10. Osobisty kontakt z logopedą jest możliwy w czasie „drzwi otwartych”.
11. Rodzic/opiekun zobowiązany jest do systematycznego utrwalania umiejętności dziecka w oparciu o materiały z zeszytu. W przypadku stwierdzenia przez logopedę braku współpracy ze strony rodzica/opiekuna, logopeda może poprosić o spotkanie wyjaśniające, a jeśli ono nie da oczekiwanych rezultatów, skreślić dziecko z listy uczestników zajęć.
12. Logopeda ma obowiązek poinformować rodziców o dostrzeżonych w wyniku badań czy też w trakcie terapii nieprawidłowościach budowy czy funkcjonowania aparatu artykulacyjnego, problemach laryngologicznych, audiologicznych oraz innych mających wpływ na proces terapii i poprosić rodzica o skonsultowanie medyczne.
13. Po skierowaniu na badania specjalistyczne rodzic zobowiązany jest do przedstawienia zaświadczenia od lekarza o podjętych działaniach.
Procedury zostały opracowane w oparciu o Rozporządzenie MENiS z dnia 30 kwietnia 2013r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno- pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.
Logopeda MAŁGORZATA NOSOWSKA