14 listopada jest Dniem Czystego Powietrza. Włączyliśmy się w obchody i upowszechnianie tego dnia.Uczniowie naszej Szkoły wzięli udział w konkursach, quizach o tematyce dotyczącej ochrony powietrza przed zanieczyszczeniami.
Klasy piąte przygotowały plakaty „Kawałek błękitnego nieba”. Starsi uczniowie przez trzy kolejne dni rozwiązywali zadania, których treść znajdowała się na plakatach w sali biologicznej, chemicznej oraz w bibliotece szkolnej.
Obchody Dnia Czystego Powietrza zakończyliśmy rywalizacją dwuosobowych zespołów składających się z uczniów klas VI, VII, i VIII. Zwyciężyły drużyny z klas: 6e, 7c i 8e.
Organizatorzy: M. Małaczyńska - nauczyciel chemii; M. Nalazek - nauczyciel biologii i przyrody oraz A. Rojowska, nauczyciel bibliotekarz
Informujemy, że wnioski na pomoc finansową na święta można składać w sekretariacie szkoły do dnia 20 listopada 2019 r.
Dnia 11 listopada, reprezentanci Samorządu Uczniowskiego wraz z pocztem sztandarowym szkoły pod nadzorem pana Rafała Kuzimskiego i pana Jerzego Czopińskiego wzięli udział w wojewódzkich obchodach 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Obchody rozpoczęły się o godzinie 11:00 w bydgoskiej katedrze. Msza św. w intencji Ojczyzny była celebrowana przez biskupa Jana Tyrawę. Następnie, o godzinie 12:15 wszyscy uczestnicy obchodów przemaszerowali na Plac Wolności, gdzie o godzinie 12:30 odbyła się uroczystość patriotyczna. Podczas niej nastąpiło podniesienie flagi, odegrano hymn państwowy, wygłoszono apel poległych oraz oddano salwę honorową. Złożono wieńce i kwiaty. Ponadto odbył się koncert Orkiestry Wojskowej. Przemówienia historyków i władz miasta, poczty sztandarowe służb państwowych, miejskich, reprezentacje szkół oraz wojsko zbudowały atmosferę podniosłości poniedziałkowego wydarzenia.
W nocy 18 października, uczniowie naszej szkoły, pod opieką nauczycieli przyrody - pani Karoliny Idzikowskiej i pana Rafała Kuzimskiego oraz pani Renaty Bukowskiej i Pani Moniki Noskoau, wzięli udział w ogólnopolskim wydarzeniu edukacyjnym - Nocy Sów.
Dzięki współpracy z wolontariuszami, ornitologami i edukatorami we Wdeckim Parku Krajobrazowym (sercu Borów Tucholskich) odkrywaliśmy świat sów, słuchaliśmy o poszczególnych gatunkach i ich biologii, poznaliśmy metody badań i ochrony sów oraz dowiedzieliśmy się, jak znaczącą rolę miały one w polskich legendach i kulturze. Mimo, że najczęściej schowane w mroku nocy lub starej dziupli, albo gdzieś na strychu – Sowy z bliska zaskakują urodą. Od ogromnego puchacza, po maleńką sóweczką, niewiele większą od wróbla – sowy mienią się beżami, brązami i szarością w tysiącach odmian i odcieni. Rysowane czernią, oprószone plamkami, paskami i kreskami. Piękne. Z bliska i dobrze widoczne - robią jeszcze większe wrażenie niż przejmujące uhuuu-hu-uu dobiegające z mroku nocy. Mieliśmy okazję pogłaskać znaną z Harrego Pottera Sowę Śnieżną oraz wziąć na rękę piękną Płomykówkę. Co więcej, wyszliśmy w teren, gdzie w naturalnym środowisku udało nam się usłyszeć głosy pary Puszczyków. Spotkaliśmy tajemnicze sowy w samym środku nocy, kiedy większość z nich jest bardzo aktywna. Odkryliśmy tajemnicę hipnotyzujących oczu, bezszelestnych lotów i odgłosów rodem z horroru... Zwieńczeniem spotkania było wspólne ognisko.
Długo, by opowiadać... Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć i już dzisiaj nie możemy doczekać się kolejnego spotkania z tymi tajemniczymi ptakami :)
Rafał Kuzimski
Dnia 27 września, w rocznicę odkrycia masowych grobów w Dolinie Śmierci w Fordonie, reprezentanci Samorządu Uczniowskiego wraz z pocztem sztandarowym szkoły pod nadzorem pana Jerzego Czopińskiego i pana Rafała Kuzimskiego wzięli udział w uroczystościach, w trakcie których oddano hołd ofiarom zbrodni hitlerowskiej.
Przemówienia historyków i władz miasta, poczty sztandarowe służb państwowych, miejskich, reprezentacje szkół oraz wojsko zbudowały atmosferę podniosłości piątkowego wydarzenia. Po modlitwie w intencji pomordowanych, kompania reprezentacyjna oddała salwę w niebo, orkiestra wojskowa zagrała wiązankę patriotycznych pieśni. Na zakończenie uroczystości złożono kwiaty i zapalono znicze przed pomnikiem miejsca kaźni.
Dnia 8 listopada 2019 roku społeczność szkolna SP nr 66 wzięła udział w ogólnopolskiej akcji MEN, pt. „Do hymnu”. O godzinie 11.11 wspólnie odśpiewaliśmy hymn Polski. Pani dyrektor Małgorzata Pilewska- Wożniak przypomniała znaczenie daty 11 listopada dla Polaków. W przedsięwzięciu było zaangażowanych wielu nauczycieli, którym serdecznie dziękujemy.
Uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości przygotowali uczniowie w dniu 7 listopada. Zaprezentowali inscenizację, wzbogaconą wierszami i pieśniami patriotycznymi o tematyce niepodległościowej oraz prezentacją multimedialną. Uczniów przygotowywały panie H. Chmielewska i B. Marecka. Oprawę muzyczną poprowadziła pani M. Grabowicz z zespołem „Bell canto” i „Młodzi zdolni”. Nad stroną techniczną czuwali panowie P. Kobus i Ł. Bińkowski.
„Na boskim Olimpie”- była to lekcja podczas której, spotkali się greccy bogowie. Uczniowie przebrani z atrybutami, zaprezentowali postacie i przygody greckich bogów. Lekcję zakończono zabawą „Zgadnij kto jest na obrazku”. Pieczę nad tym szczególnym spotkaniem miała pani Hanna Chmielewska.
Klasa 8e z wychowawczynią Hanna Chmielewską nocowała w szkole z piątku na sobotę, od 22.00 do 7.00. W czasie tej wyjątkowej nocy uczniowie mieli zajęcia taneczne z paniami Ewą Misko i Julitą Łuksztet. Bawili się w „podchody” i „chowanego”. Odgadywali zagadki logiczne pani Lucyny Mielhorskiej i piosenki według reguł programu „Jaka to melodia”. Z wizytą przyszedł pan Rafał Kuzimski, który dzielił się zdjęciami i wrażeniami z wyjazdu do krajów Azji. Uczniowie na tę noc przygotowali różne pyszności do wspólnego biesiadowania. Podczas seansu filmowego, kilkoro uczniów zasnęło, ale nie wszyscy. Najbardziej wytrwali nie zmrużyli oka do samego końca, kiedy trzeba było rozpocząć sprzątanie. Bawiono się świetnie.
Klasa 5f, 5c, 5g i 5e odwiedziły kopalnię soli, gdzie mogli dowiedzieć się o historii powstania złóż kłodawskich oraz zastosowaniu soli. Zjazd windą na poziom 600 m pod powierzchnię ziemi był bardzo ekscytujący.Przechodzilismy po wąskich korytarzach podziemnych, widzieliśmy komory solne, maszyny używane do wydobywania soli.Kazdy z nas mógł się poczestować wybranym przez siebie odłamiem soli.
Polecamy to miejsce!
W październiku i listopadzie klasy ósme, siódme i szóste uczestniczyły w warsztatach chemiczno- biologicznych w Centrum Chemii w Małej Skali w Toruniu.
Chemia w Małej Skali (small-scale chemistry - SSC, często określana jako mikrochemia) jest techniką wspomagającą doświadczalne nauczanie chemii. Innowacyjna technika Small-Scale Chemistry pozwala na nowoczesne, całościowe, przejrzyste, przyjazne i aktywizujące podejście do eksperymentalnej strony nauczania chemii.
Nasi uczniowie, pod bacznym okiem prowadzącego, samodzielnie wykonywali techniką SSC doświadczenia ukazujące istotę przemian chemicznych, formułowali obserwacje i wnioski, a następnie zapisywali je w kartach pracy. Młodzi chemicy określali odczyn roztworów za pomocą różnych wskaźników, wykrywali sacharozę w coli i coli light, otrzymywali i identyfikowali tlen i wodór . Zajęcia odbywały się w miłej atmosferze, towarzyszyły im pozytywne emocje. Na zakończenie pobytu w Domu Alchemika odbył się pokaz efektownych doświadczeń chemicznych.
Zapraszamy do obejrzenia foto-relacji
30 września nasze koło wraz z klasą 5d wybrało się do Chrystkowa.Tam mielismy okazje zwiedzić drewnianą chatę mennonicką oraz budynek godpodarczy które znajduje się w krajobrazie nadwislanskim Doliny Dolnej Wisły.Zostalismy poczestowani pysznymi drozdzowkami i ciepłą herbata, wysłuchaliśmy gawędy Czesława, ostatniego urodzonego w zabytkowej chacie.Zostalismy oprowadzeni po sadzie oraz zostaliśmy zaproszeni na ognisko z kiełbaskami. Spędziliśmy wszyscy razem piękny jesienny dzień.
Opiekunowie K.Idzikowska, R.Kuzimski
W dniach 4- 8 listopada 2019r. dzieci z klasy 2a uczestniczyły w warsztatach teatralnych prowadzonych przez aktora p. Dawida Kartaszewicza.Nauczyły się teatralnego okazywania emocji, gestu, modulacji mowy i dykcji.
Na zakończenie warsztatów, dzieci przygotowały dla swoich bliskich 23 scenki teatralne.
Maria Czarnecka
Dnia 25 października br. na Starym Rynku odbyła się gra miejska w ramach projektu Szkoła Otwarta i Tolerancyjna. Miała ona charakter zabawy terenowej opartej na kwantowej koncepcji światów równoległych. Nasza drużyna w składzie: Wiktoria Kocińska, Julia Leśniewska, Katarzyna Kowalska, Anna Stępnik, Oskar Lubiszewski pod opieką p. Violetty Gapińskiej rywalizowała z 16 zespołami szkół podstawowych i średnich. Zadanie polegało na odgadnięciu 25 zagadek na podstawie wiadomości i umiejętności wyszukiwania informacji z internetu. Liczyła się zespołowa świadomość podejmowania decyzji podczas pokonywania 25 lokacji. Nasi uczniowie zajęli 15 miejsce uzyskując 65 punktów na 17 drużyn. Najważniejsze, że świetnie się bawili i poznali zasady zdrowej rywalizacji.
Gratulujemy!
Opiekun: Violetta Gapińska.
5 listopada 2019 roku odbył się w naszej szkole szkolny konkurs pn. "Brzechwolandia" dla uczniów klas 1-3. W konkursie wzięło udział 12 dzieci z klas 1-3.
Uczniowie recytowali wiersze Jana Brzechwy. Poziom przygotowania i prezentacji był bardzo wysoki i wyrównany. Wszystkie dzieci doskonale poradziły sobie z recytacją wiersza.
Jury pod przewodnictwem pani dyrektor Mirosławy Błażejewskiej zdecydowało, że pierwsze miejsce w konkursie zdobyła Alicja Sobczak z klasy 2d. Ucennica recytowała wiersz pt.: Sól" . Alicja będzie reprezentowała naszą szkołę w konkursie międzyszkolnym.
Wszstkim uczestnikom gratulujemy!!
31.10.2019 ( czwartek) jest wolny od zajęć szkolnych. Świetlica czynna od 6.00 do 16.30.
Szanowni Państwo,
Zwracamy się do Państwa z uprzejmą prośbą o wypełnienie ankiety.
Ankieta jest skierowana do rodziców dzieci, szczególnie w wieku szkolnym objętych „Programem dla szkół”.
Ankieta jest anonimowa i będzie aktywna do 24 listopada br.
Link do ankiety:
http://www.kowr.gov.pl/ankieta/5
UWAGA KONKURS
Dla klas 1-8
Międzyświetlicowy konkurs plastyczny ,,FIGLARNY MIŚ”
Organizator konkursu: Szkoła Podstawowa nr 89 im. K.K. Baczyńskiego w Poznaniu.
Zasady konkursu:
- praca plastyczna polega na wspólnym, rodzinnym uszyciu przestrzennego Misia
z dowolnego materiału (dzieci mogą kontynuować wykonywanie pracy podczas pobytu w świetlicy)
- wielkość Misia mierzona sercem autora;
- każda szkoła biorąca udział w konkursie może zgłosić dowolną ilość prac;
- do każdej pracy należy dołączyć metryczkę imię i nazwisko oraz wiek autora, nazwa i adres placówki,
e-mail placówki;
Prace należy składać do świetlicy głównej do dnia 09.11.2019
Wyniki zostaną ogłoszone na stronie internetowej Organizatora do dnia 25.11. 2019 r.
Postanowienia końcowe:
Wszystkie prace zgłoszone do konkursu przechodzą na własność Organizatora. Prace dostarczone na konkurs nie będą zwracane. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest wyrażenie zgody przez prawnych opiekunów Uczestnika na umieszczenie jego danych osobowych, ujawnionych w czasie trwania i w ramach konkursu, w bazie danych Organizatora oraz na ich przetwarzanie przez Organizatora w celu organizacji i przeprowadzenia konkursu (w związku z ogłoszeniem danych Uczestników, którym zostały przyznane nagrody) oraz wyrażenie zgody na upublicznienie pracy na szkolnej wystawie oraz stronie internetowej Organizatora. Za wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz na upublicznienie pracy uznaje się zgłoszenie pracy do konkursu.
Więcej informacji w świetlicy szkolnej.
Zapraszamy do wzięcia udziału!
W czwartek, 7 listopada 2019r. o godz. 15:30 w czytelni biblioteki szkolnej odbędzie się spotkanie Szkolnego Klubu Wolontariatu. Wszystkich chętnych uczniów klas VII i VIII zapraszam na spotkanie przy ciasteczku i herbatce. Na spotkaniu ustalimy działania w ramach Miedzynarodowego Dnia Wolontariusza i przygotujemy plan działania w ramach akcji "Marzycielska Poczta". Spotkanie potrwa ok. 45 minut i będzie zaliczony na poczet godzin wolontariackich niezbędnych do uzyskania 3 pkt w rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej. Opiekun: Arleta Rojowska
W finale Igrzysk Młodzieży Szkolnej w ramach Bydgoskiej Olimpiady Młodzieży SP 66 odniosło sukces w kategorii dziewcząt, jak i chłopców. Brązowy medal wśród szkół podstawowych wywalczyły dziewczęta, chłopcy stanęli na najwyższym stopniu podium, uzyskując tym samym awans do dalszej fazy rozgrywek. Ćwierćfinał wojewódzki z udziałem naszej szkoły odbędzie się 7.11.2019r. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!