Zrozumienie dziecka autystycznego kluczem do sukcesu dydaktycznego.
Festiwal Sztuki Uczniowskiej
Szkoła Podstawowa nr 66 im. Misji Pokojowych ONZ z Oddziałami Sportowymi oraz partner festiwalu MOEN serdecznie zapraszają uczniów do udziału w Festiwalu Sztuki Uczniowskiej pod nazwą Cały mój świat. Festiwal skierowany jest do uczniów szkół podstawowych posiadających orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego w zakresie spektrum autyzmu i nastawiony na pokazanie ich pasji oraz sposobu postrzegania otaczającej ich rzeczywistości. Dzieci mają za zadanie stworzyć pracę plastyczną dowolną techniką na jeden z wybranych przez siebie tematów:
"Moja pasja - mój świat"
"Świat wokół mnie - moja mała ojczyzna"
Festiwal Prac jest częścią efektów upowszechniania międzynarodowego projektu PO WER Zrozumienie dziecka autystycznego kluczem do sukcesu dydaktycznego, który realizuje Szkoła Podstawowa nr 66 im. Misji Pokojowych ONZ z Oddziałami Sportowymi w Bydgoszczy.
W załącznikach regulamin festiwalu oraz formularz zgłoszeniowy.
Serdecznie zapraszamy
Kamila Glamowska
Natalia Miedziejko
Szkolenia nauczycieli w naszej placówce
Za nami kolejne szkolenia nauczycieli naszej szkoły! Uczestnicy projektu "Zrozumienie dziecka autystycznego kluczem do sukcesu dydaktycznego" po zagranicznej mobilności kadry przedstawili Radzie Pedagogicznej europejski punkt widzenia na edukowanie i wychowanie uczniów ze spektrum autyzmu. Podczas rady szkoleniowej online zaprezentowano najważniejsze zagadnienia, przebieg kursu specjalistycznego oraz wskazówki do pracy w naszej placówce. Wspólnie zweryfikowaliśmy nasze postrzeganie dzieci autystycznych i dostosowaliśmy do potrzeb naszych wychowanków nowoczesne metody nauczania i wsparcia uczniów.
Kolejne szkolenie miało charakter warsztatowy. Nauczyciele uczestniczący w mobilności kadry przedstawili najważniejsze aplikacje przydatne do pracy z dziećmi autystycznymi oraz osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. To doświadczenie jest niezwykle cenne z uwagi na cyfryzację nauczania, informatyczne podejście naszych uczniów oraz nauczanie zdalne.
Chwalimy się i dzielimy doświadczeniem!
Zdobycie projektu europejskiego to zawsze ogrom pracy ze strony zespołu zarządzającego. O swoich doświadczeniach pani Kamila Glamowska opowiedziała na konferencji „Nowa perspektywa Eramsus+ - nowe możliwości dla szkół” organizowanej przez Regionalne Punkty Informacyjne Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności, funkcjonujące przy Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Zespół Szkół Chemicznych oraz Miejski Ośrodek Edukacji Nauczycieli. Pani Kamila Glamowska przedstawiła uczestnikom konferencji założenia projektu, relację z jego realizacji i upowszechnienia rezultatów, przedstawiła również, na jakie problemy napotkała się w trakcie trwania projektu z uwagi na pandemię COVID-19. Odwoływała się bezpośrednio do projektu naszej szkoły w ramach zagranicznej mobilności kadry programu PO WER „Zrozumienie dziecka autystycznego kluczem do sukcesu dydaktycznego”. W konferencji brali udział również Pan Marek Gralik - Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty, Pani Anna Borysiak - st. wizytator Kuratorium Oświaty, Pan Łukasz Kosiński - dyrektor Miejskiego Ośrodka Edukacji Nauczycieli.
Dziękujemy za pozytywny odzew po prelekcji dotyczącej naszego projektu!
Więcej informacji w linku: https://www.gov.pl/.../inauguracja-regionalnych-punktow...
Nasi nauczyciele we włoskiej Florencji!
Nie zwalniamy tempa w realizacji europejskiego projektu "Zrozumienie dziecka autystycznego kluczem do sukcesu dydaktycznego" finansowanego ze środków fundacji PO WER na zasadach programu Erasmus+. Nasi nauczyciele od 26 czerwca do 3 lipca przebywają na kursie specjalistycznym we włoskiej Florencji. Już od września można wyczekiwać metodycznych i wychowawczych "nowinek" w naszej szkole.
Szkoła Podstawowa nr 66 im. Misji Pokojowych ONZ z Oddziałami Sportowymi w Bydgoszczy realizuje projekt pn. Zrozumienie dziecka autystycznego kluczem do sukcesu dydaktycznego ze środków wsparcia fundacji PO WER na zasadzie programu Erasmus+.
Na czym polega projekt?
Projekt nosi nazwę Zrozumienie dziecka autystycznego kluczem do sukcesu dydaktycznego. Celem szkolenia, na które aplikują nasi nauczyciele, jest poznanie nowoczesnych metod nauczania oraz innowacyjnego podejścia do ucznia, który boryka się z zaburzeniami szerokiego spektrum autyzmu i/lub niepełnosprawnością intelektualną. Jako praktycy dostrzegamy problem, jakim jest nauka osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w szkole masowej. Każdego dnia w naszej pracy nastawiamy się na budowanie poczucia własnej wartości u tych dzieci. Uczestniczymy w szkoleniach dotyczących pracy z takimi osobami. Jednak wymiana doświadczeń ze specjalistami z innych krajów będzie cennym źródłem wiedzy, inspiracją do działań i zmian w warsztacie pracy, a co najważniejsze, poskutkuje efektywniejszym nauczaniem osób posiadających orzeczenia poradni psychologiczno-pedagogicznych. Projekt zakłada objęcie szkoleniem czterech nauczycieli, którzy po jego zakończeniu upowszechnią rezultaty poprzez realizację szkoleń dla kadry w ramach wewnątrzszkolnego doskonalenia nauczycieli, stworzą bazę środków i metod dydaktycznych, które wzbogacą warsztat pracy każdego nauczyciela w naszej placówce. Planujemy także dotrzeć do szerszego grona odbiorców w celu przekazania naszej wiedzy i umiejętności na specjalnych spotkaniach dla zainteresowanych nauczycieli bydgoskich szkół. Udział w kursie specjalistycznym i wprowadzenie zmian w pracy całej szkoły w znacznym stopniu przyczyni się do podniesienia jakości nauczania w naszej placówce. W czasie trwania kursu nauczyciele objęci mobilnością będą zgłębiać tematykę autyzmu, zespołu Aspergera i niepełnosprawności intelektualnej na materiałach autentycznych oraz przy wykorzystaniu technologii informacyjno-komunikacyjnej. W Europass Teacher Academy pedagodzy zgłębią zrozumienie autyzmu w ujęciu kognitywnym, naukowym i pragmatycznym, dostrzegą, jak ludzie autystyczni reagują na świat i w jaki sposób możemy ich odbierać. Nauczyciele na kursie specjalistycznym zaznajomią się z naukowymi i praktycznymi technikami niwelującymi negatywne efekty spektrum autyzmu. Na podstawie doświadczeń zredagują scenariusze lekcji dostosowanych do etapów edukacyjnych oraz potrzeb dziecka autystycznego. Dowiedzą się, w jaki sposób komunikować się z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych i wspierać go w środowisku szkolnym. Organizacja przyjmująca kadrę objętą mobilnością zwraca uwagę na dostrzeżenie własnych problemów w pracy z dzieckiem autystycznym i poszukiwanie ich rozwiązań, co po zakończeniu szkolenia ma wpłynąć na poprawę jakości kształcenia uczniów posiadających orzeczenia poradni psychologiczno-pedagogicznych. Dążymy do tego, by autyzm, który dotyka coraz większą liczbę uczniów na całym świecie, nie był barierą do osiągania przez nich sukcesów. Zależy nam na tym, aby w naszej szkole wszyscy mieli równe szanse, żeby nikt nie czuł się pokrzywdzony czy zaniedbany z powodu swoich dysfunkcji. Chcemy w umiejętny sposób wykorzystać potencjał naszych wychowanków.
Rekrutacja uczestników
Rekrutacja uczestników do projektu Zrozumienie dziecka autystycznego kluczem do sukcesu dydaktycznego ze środków wsparcia fundacji PO WER na zasadzie programu Erasmus+. W załączniku regulamin rekrutacji.
REGULAMIN_REKRUTACJI_UCZESTNIKOW_PROJEKTU.docx
Wyniki rekrutacji
W załączniku przesyłamy wyniki rekrutacji uczestników do projektu Zrozumienie dziecka autystycznego kluczem do sukcesu dydaktycznego.
It's okey to be different
Logo projektu Zrozumienie dziecka autystycznego kluczem do sukcesu dydaktycznego stworzyła uczennica naszej szkoły - Kaja Szałygo. Logo zostało wyłonione na zasadach konkursowych.